En Güzel Yazma Modelleri

Geleneksel kültürümüz arasında el işçiliği olarak yerini alan yazmalar çeyizlerin en değerli parçalarındandır. Aslen daha çok köylerdeki kadınlar kullanır diye bilinse de aslında annelerimizin zaman zaman kullandığı bir giyim eşyasıdır. Bazılarımızın da boyunlarına, saçlarına bağladıkları bir aksesuardır. Birçok çeşidi olan yazmalar arasında en güzel yazma modelleri hangileri karar vermek zor olabilmektedir.

Günümüzde farklı desen ve modellerde olan yazma modelleri çoğalmaktadır. Yazma üzerine süsleme malzemeleri ile yapılan işlemeler, örülürken birlikte boncuk ve pul ile örmeler, minik halka ile örülen modeller gibi çeşit ve seçenek fazladır. Her bir model diğer bir yazma modelinden daha güzel durmaktadır.

Boncuklu yazma modelleri

Yazma kenarları normal tığ ve ya iğne ile örülürken bazı ilmeklerin arasına boncuk, inci gibi süsleme malzemesi eklenir. Yazmaların renklerine ve desenlerine göre uyumlu olan renk tonlarında ilave edilen boncuklar yazmaları daha güzel göstermektedir. Bu sebeple incili yazma modelleri en sevilen modeller arasındadır.

Daha Fazla Boncuklu yazma modelleri için Tıklayın

Boncuklu yazma modeli örnek 1

Boncuklu yazma modeli örnek 2

Pullu Yazma Modelleri

Tığ ve ya iğne oyası yazmaların dört çevresine yapılırken beraberinde şekilli ve renkli pullarda desenli olan yazmaların renklerine uyumlu tonlarda rengârenk olarak örgüye eklenir. Büyük bir emek ile yapılan pullu yazma modelleri başa kapatıldığında çok şık bir görüntü sergiler.

Daha Fazla Pullu Yazma Modelleri için Tıklayın

Pullu Yazma Modeli Örnek 1 

 

 

Pullu Yazma Modeli Örnek 2

 

iğne Oyası Yazma Modelleri

En eski yıllardan günümüze kadar gelen ve hala her genç kızın çeyiz sandığının başköşesinde duran iğne oyası yazma modelleri en zarif ve en gösterişli olan yazmalardır. İğne ile yazma kenarına yapılan her ilmek ve düğüm yazma kenarlarına işlenerek bu model elde edilmektedir.

iğne Oyası Yazma Modelleri için Tıklayın

 

iğne Oyası Yazma Modelleri Örnek 1 

 

iğne Oyası Yazma Modelleri Örnek 2